مختصری در مورد صنایع دستی مکزیک

13505

مختصری در مورد صنایع دستی مکزیک

مکزیک به عنوان یکی از کشورهای آمریکای شمالی در جنوب ایالات متحده واقع شده است. به جرات می توان گفت که بیشترین سهم از میراث فرهنگی قاره آمریکا – مربوط به دوره ی پیش از ورود هماجران اروپایی به این قاره- را مکزیک به خود اختصاص داده است. زیرا قبایل مایا، اینکا و آزتک که پیشرفته ترین اقوام بومیان این قاره بوده اند ، در همین ناحیه و به ویژه در شبه جزیره ی یوکاتان مکزیک می زیسته اند. بیشترین آثار به جا مانده از تمدن سرخ پوست ها شامل حجاری ها ، مجسمه های غول پیکر، اهرام ، نقاشی های دیواری، ظروف سنگی ، مسی و برنزی و همچنین زیئر آلات طلا و نقره در قلمرو مکزیک امروزی مشاهده شده است.

به علت آمیزش شدید نژادی مهاجران اسپانیاییبا بومیان ، طبق گزارش کورتس فاتح اسپانیایی در سال ۱۵۱۹ میلادی، نژاد دورگه مستیزو امروزه در این کشور اکثریت جمعیت را تشکیل می دهد.  شاید به همین علت است که سنت ، و آداب رسوم گذشته در این سرزمین بیش از سایر کشورهای قاره آمریکا همچنان حفظ شده است.

مایاهای ساکن یوکاتان، دوستدار موسیقی بودند و با وسیله ی ساده ایی که از کاسه های سنگ پشت و استخان گوزن ساخته می شد می نواختند.

آزتک ها نوعی سلسله مراتب طبقاتی داشتندکه مشتمل بود بر: اشراف، ثروتمندان، پیشوایان مذهبیو طبقات پایین اجتماع شامل کارگران و کشاورزان. زنان طبقات پایین در کار کشاورزی مردان را یاری می دادند در حالی که زنان طبقات مرفه اوقات خود را با اشتغال به بافتنی و سوزن دوزی می گذراندند.

آزتک ها به گل و عط رعلاقه زیادی داشتند و به زیورآلات اهمیت بسیار می دادند. خط آزتک ها – تصویری و اغلب به صورت نقاشی بود که وقایع عمده را روی دیوارها ثبت می کردند. آزتک ها نیز مانند مایاها به موسیقی علاقه زیادی داشتند و مهم ترین وسیله موسیقی آن ها تبل بود. علی رغم اختلاط شدید نژادی هنوز هم ۴/۱ جمعیت مکزیک را بومیان اصیل تشکیل می دهند. زبان رسمی امروز مکزیک ، اسپانیایی و مذهب مردم آن کاتولیک است.

در زمینه معماری ، مکزیکی ها سعی کرده اند که تا حد زیادی از سبک بومی الهام بگیرند. میکزیکو سیتی با بیش از ۱۴ میلیون نفر سکنه از جمله پر جمعیت ترین شهرهای جهان بوده و سایر شهرهای عمده ی مکزیک عبارتند از پوئبلا ، گوادال خار، آکاپولکو، گواناخواتا و آخاکا.

مهمترین مراکز تولید صنایع دستی مکزیک که شهرت جهانی دارد: پوئبلا و گوادال خار و مکزیکوسیتی است.

قدمت و زیبایی صنایع دستی مکزیک در قاره ی آمریکا همانند چین در آسیا می باشد. در زمینه نقاشی دیواری با بهره گیری از سنت های گذشته سر آمد می باشد.

انواع صنایع دستی مکزیک

با توجه به پیشینه تاریخی و نیز اختلاط فرهنگ اروپایی با سنت های بومی ، صنایع دستی مکزیک از تنوع مطلوبی برخوردار است که مهمترین آن عبارت است از:

 • سفالگری

محصولات این رشته به دو روش کاملا دستی و نیز با استفاده از چرخ و کاربرد گل رس تهیه می شود. کوره ها عموما سنتی بوده و سوخت مصرفی آن هیزم است. تولیدات روستایی عموما بدون لعاب ولی دارای تزیینات مختلف از جمله برجسته کاری و مشبک کاری است و روستاهای اطراف شهر آخاکا مرکز عمده ی ساخت و عرضه آن است. قدیمی ترین نوع لعاب که روی کاشی نیز مصرف می شود، Talavera نام دارد و در شهر پوئبلا مورد استفاده قرار می گیرد.

کامل ترین شیوه لعاب دادن اشیا سفالین که همراه با نقاشی به صورت زیر لعاب می باشد مربوط به شهر تزین تزون تزان است.

مناطق عمده دیگر تولید سفال و سرامیک عبارتند ار روستاهای اطراف میچوگان آتزامپا و هیدالگودولورس.

  • شیشه گری سنتی:

هر چند این رشته نیز از پیشینه تاریخی طولانی در مکزیک برخوردار است ولی پس از ورود اروپایی ها توسعه ی چشمگیری یافت و امروزه یکی از پر رونق ترین صنایع دستی مکزیک بوده که تولیدات آن در بازار ایالات متحده با فراورده های شیشه ی ایران رقابت می کند. مراکز عمده ی تولید، شهرهای گودال خارا و مکزیکوسیتی می باشد.

در این رشته ، موقعیت مکزیک در قاره آمریکا را می توان با جایگاه شیشه گری دستی ایران در قاره ی آسیا و ایتالیا در قاره ی اروپا مقایسه کرد.

 • اشیا لاکی

این گونه محصولات نیز با پشتوانه ای بسیار قدیمی در شهرهای اوروآپان ، میچوگان و گوررو در مواردی به صورت برجسته و یا با استفاده از روغن ها و زرین های طبیعی ساخته و پرداخته می شود.

 • پارچه بافی

این رشته دارای تنوع و گستردگی زیادی می باشد و مهمترین انواع آن به شرح زیر است:

الف- ساراپس که از پشم بافته شده و حالت شال دارد ولی به علت سنکینی وزن ، از آن به عنوان دیوارکوب، روتختی و حتی زیر انداز نیز استفاده می شود.

ب- ربوزو که با استفاده از الیاف پشمی و پنبه ای بافته شده و معمولا از آن جامه ی بلند تهیه می گردد.

ج- کپنک های پیل : این پارچه عموما برای تهیه کت بلند مردانه که گاه تا زانو می رسد، بافته می شود. کت مربع شکل پشمی مزبور به گپنک مورد استفاده چوپانان ایران شباهت دارد.

د- کچ که متل : به صورت شال مثلثی است که با استفاده از طرح ها و رنگ های بسیار زیبا روی آن قلابدوزی می کنند.

به علاوه بافت انواع پارچه های پنبه ی و کتانی نیز برای مصارف گوناگون به ویژه در نواحی گرم کشور متداول می باشد.

  • اشیا لاکی

ساخت اشیا فلزی شامل مس، برنج و آلیاژ و نیز زیورآلات در بیشتر نقاط کشور متداول است ولی بهترین طراحان سازنده زیورآلات در شهر تاکسکو می باشند. اشیا مسی قلمزده نظیر انواع گلدان و ظروف مختلف بیشتر در شهر سانتاکلارا ملاحظه می گردد.

 • ساخت اشیا مجسمه ها و تندیس های گوناگون از سنگ

این رشته در حقیقت میراث کهن بومیان بوده و امروزه در تزیین بناها به میزان گسترده ای از آن استفاده می شود.

 • تولید اشیا چرمی:

معمولا از چرم گاو میش و پوست گراز برای تهیه ی انواع تابلوهای آویز، کیف و ساک و مبلمان که روی آنها را با مهارت خاصی نقاشی می کنند، استفاده می گردد.

 • حصیربافی :

با استفاده از نی، ساقه ی برخی گیاهان و نیز برگ درخت نخل وحشی انواع سبد، قفس پرندگان ، کلاه لبه پهن و حصیر زیر انداز و غیره بافته می شود.

 • ساخت اشیا تزیینی:

ساخت عروسک با لباس محلی،  ماسک و کایت از کاغذهای موم اندود با تلفیق رنگی بسیار جالب از جمله سایر رشته های قابل ذکر صنایع دستی مکزیک می باشد.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

ترک یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *