رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت اجازه اکران به فیلم «خانه پدری» حتی به صورت خصوصی هم نمی‌دهیم

IMAGE635551141474038340
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه فرهنگ و هنر ـ مجلس ـ به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس فیلم «خانه پدری» نه تنها اجازه اکران عمومی ندارد، بلکه از نظر ما اکران خصوصی فیلم هم اشکال دارد و این اجازه هم نباید به این فیلم داده شود.
«احمد سالک کاشانی»، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN با تاکید بر این که فیلم «خانه پدری» اجازه اکران ندارد، گفت: «خشونت‌هایی که در این فیلم وجود دارد، نگران کننده است. حتی پایان این فیلم به هیچ وجه ارزشی محسوب نمی‌شود.»
او با تاکید بر این که در این فیلم از چهره های مذهبی سو استفاده شده، گفت: «چهره‌های مذهبی را در این فیلم خراب می‌کنند. اصلاً چنین چیزی واقعیت ندارد.»
رئیس کمیسیون فرهنگی در ادامه تاکید کرد: «ما نداریم که کسی بیاید با چهره مذهبی دخترش را بکشد. این موضوع معنی ندارد، آن هم در شرایط فعلی. این نوع فیلم‌ها رخنه فرهنگی است. این فیلم‌ها مخالف سیاست‌های مقام معظم رهبری است که باید جلوی آن گرفته شود و به فیلم‌های ارزشی تبدیل شود. وسلام»
سالک در ادامه به گفت‌گوهای کمیسیون فرهنگی با وزیر ارشاد اشاره کرد و گفت: «ما با آقای وزیر و آقای ایوبی در این باره صحبت کردیم؛ قرار بر این شد که اجازه اکران عمومی به این فیلم داده نشود. البته آن‌ها خواستند فیلم به صورت خصوصی اکران شود که ما با اکران خصوصی فیلم هم مخالفت کردیم. چون اکران خصوصی فیلم هم از نظر ما اشکال دارد.»
سرنوشت اکران «خانه پدری» در دست مجلس یا مسوولان سینمایی؟!!
 اما به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری نهایی در مورد خانه پدری به هفته آینده موکول شده است. این تصمیمی است که به تازگی در مورد این فیلم که می‌رفت تا از حصر کمیسیون فرهنگی مجلس درآید،گرفته شده است.
به گزارش CHN،اکران خانه پدری درست زمانی که همه چیز برای اکرانش مهیا شده بود به گفته اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس اکران نمی شود. گفته می شود پیشتر نیز رسول صدرعاملی از کارگردانان مطرح سینمای ایران در گفتگویی با دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس ، لاله افتخاری گفته بود که طرح مشکلات مردم از طریق سینما،‌ رسالت سینماگران است. وی در بخش هایی از این گفتگو که به صورت زنده از شبکه ۳ سیما پخش شد، تاکید داشت: «نماینده‌ای که اصولا فیلم نمی‌بیند چرا باید در مورد سینمای ایران و بازدارندگی آن با یک سینماگر به بحث بنشیند.»
صدرعاملی در بخش هایی از گفتگوی خود با لاله افتخاری، گفته بود: «دانشجویان ستاره دار یکی از هزاران مشکلی است که در یکی از ۸ فیلم توقیفی موضوع شده‌است، وقتی دانشجویان ستاره دار فیلم خود را ببینند متوجه می‌شوند که حرف دلشان از طریق فیلم زده شده است.»
وی تاکید کرده بود: «اینکه چه کسی هنرمند است یا نیست؟! را نه مجلس تعیین می‌کند و نه دولت، بلکه مردم هستند که تعیین می‌کنند چه کسی هنرمند است. یک رابطه مستقیم و تنگاتنگ بین مردم و هنرمندان وجود دارد و سیاسیون نباید مانع بین هنرمندان و مردم شوند.»
لاله افتخاری نیز در پاسخ به گفتههای صدرعاملی گفته بود: «در این نظام هرکس نمی‌تواند حرف خودش را بزند. ما در کشتی‌ای نشسته‌ایم و من حق ندارم به خاطر شخص خود، کشتی را سوراخ کنم.»
در این گفتگوی زنده که چندی پیش از شبکه ۳ سیما پخش شده بود، رسول صدرعاملی از خانم افتخاری در مورد موضوع فیلم‌های اکران شده و تماشای آنها پرسش کرده بود و افتخاری در پاسخ به او تاکید کرد: «من خیلی فیلم نمی بینم.»
 
در مورد اکران فیلم خانه پدری چه کسی تصمیم نهایی را می‌گیرد؟!!
با رفع توقیف از فیلم خانه پدری و نشست هایی که حجت الله ایوبی با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس داشت در هفته های گذشته قرار شد تا ضمن تقدیر از کیانوش عیاری نویسنده و کارگردان این فیلم، خانه پدری در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شود. به دنبال این تصمیم بسیاری از سینماگران از این مساله اظهار رضایت کرده و چشم‌ها به انتظار اکران آن در ۸ دی ماه سال جاری دوخته شد که ناگهان روز گذشته (۴ دی ماه) خبری به نقل از مرتضی آقاتهرانی نایب رییس اول کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر اکران نشدن خانه پدری به دلیل محتوای فیلم منتشر شد. خبری که بهت مخاطبان سینما را در پی داشت. آقاتهرانی گفته است که کمیسیون فرهنگی مجلس نگرانی‌های خود را با مسوولان وزرات ارشاد در میان گذاشته که نتیجه این صبحت‌ها تصمیم برای عدم نمایش فیلم بوده است.
«امیر حسین علم الهدی»، مدیر گروه سینمایی هنر و تجربه در گفتگویی کوتاه با خبرگزاری CHN گفته است: «اکران شدن یا نشدن فیلم خانه پدری تصمیمی است که در هفته آینده به اطلاع عموم می رسد.»
وی همچنین توضیح دلایل این تصمیم را درست در هفته پیش رو زمانی که فیلم باید به اکران می رسید را به اوایل هفته آتی موکول کرد تا آخرین رایزنی ها انجام گیرد.
پیشتر خانه پدری در جشنواره سی و دوم فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد قبول بسیاری از منتقدان سینمایی قرار گرفت. فیلمی با موضوعیت تعصب در خانه ای قجری که تبعات آن به چندین نسل آتی رسیده بود. فیلمی که تحسین تماشاگران در جشنواره فیلم دوره قبل را برانگیخت. گفته می شود خانه پدری بیان دردها و خلاهایی است که در جامعه زنانه وجود داشتند.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

ترک یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *