خانه هنرهای سنتی نی‌ریز راه‌اندازی می‌شود

خانه هنرهای سنتی نی‌ریز راه‌اندازی می‌شود

خانه هنرهای سنتی نی‌ریز پس از تجهیز در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود.

حمید رضا هادی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز با اعلام این خبر گفت : خانه شمشیری از جمله بناهای تاریخی این شهرستان ، یک مجموعه زیبا را تشکیل داده است که به منظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی و ایجاد محیطی برای عرضه تولیدات صنایع دستی شهرستان به عنوان خانه هنرهای سنتی در سال جاری در شهرستان نی ریز راه اندازی می شود.

هادی هدف از راه اندازی این مجموعه را تولید صنایع دستی عنوان کرد و گفت : صنعتگران در خانه صنایع دستی نی ریز که پیش از این در نیریز راه اندازی شد، صنایع دستی را تولید می کنند و مواد خام به یک اثر هنری و صنایع دستی تبدیل می شود و در مرحله دوم تولیدات صنایع دستی صنعتگران،در خانه هنرهای سنتی ، به هنرهای دیگر همچون تذهیب، مینیاتور و …. آراسته می شوند و جهت عرضه به بازار آماده خواهند شد .
هادی در ادامه گفت : در حال تجهیز این مجموعه هستیم و به زودی شاهد افتتاح خانه هنرهای سنتی نیز خواهیم بود .

وی به فعالیت های خانه صنایع دستی نی ریز به عنوان اولین خانه صنایع دستی استان فارس ،که در عرضه، تولید و آموزش صنایع دستی بومی به شکل فعال و پویا در این شهرستان ارائه خدمات می دهد اشاره کرد و گفت : آموزش و ترویج صنایع دستی بومی یکی از اهداف میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز است که در این راستا منزل تاریخی حیدری با شماره ثبت ۱۳۵۲۴ توسط شهرداری نی ریز خریداری و جهت راه اندازی خانه صنایع دستی در اختیار نمایندگی شهرستان نی ریز قرار گرفت.

هادی افزود : این مرکز برای اولین بار در استان فارس با هدف احیاء صنایع دستی منسوخ شده بومی شهرستان با همکاری و مساعدت شهرداری شهر نی ریز و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس در بهمن ماه ۸۹ به عنوان اولین مرکز آموزش تخصصی صنایع دستی شهرستان راه اندازی و در رشته های آموزشی ( سفالگری ، هنرهای چوبی از قبیل خراطی ،معرق ،منبت و مشبک ، طراحی سنتی ، سراجی،مجسمه سازی ، چاقو سازی)فعالیت دارد که هم اکنون نیز از هنرجویان علاقمند به صنایع دستی ثبت نام می کند.

وی همچنین گفت : راه اندازی نمایشگاه و فروشگاه دائمی و فعالیت به صورت زنده در رشته های مرتبط با چوب از دیگر بخش های این مکان می باشد که برای هر بیننده ای جذاب است.
حمیدرضا هادی در ادامه از همکاری شهرداری نی ریز در راستای تملک ودر اختیار گذاشتن ایندو خانه تاریخی تقدیر کرد .

درباره نویسنده

پست های مرتبط

ترک یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *