حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی

حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی

حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی

حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی

رئیس پژوهشکده هنرهای ملی (سنتی) پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از تلاش های این پژوهشکده برای حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا بهرمان رئیس پژوهشکده هنرهای ملی (سنتی) گفت : حاصل فعالیت هنرمندان فعال درپژوهشکده هنرهای ملی (سنتی )به دو شکل به تولید اثر منجر می شود ، یکیآثارفاخر که دارای ارزش بالایی بوده و نگهداری می شوند و دیگری آثاری که میتوانند برای فروش عرضه شوند.

وی افزود: به همین منظور فروشگاه عرضه محصولات را طراحی کردیم تا علاقمندان بتوانند به طور مستقیم آثار را خریداری کنند.

بهرمان اظهار داشت : اقدامات اولیه شامل انتخاب مکان و انتخاب آثار انجام شده و در مرحله قیمت گذاری هستیم که بعد از انجام این مرحله مجوز را دریافت می کنیم.

رئیس پژوهشکده هنرهای ملی(سنتی) با اشاره به اینکه هم اکنون کلاس های آموزشی در تمامی کارگاه ها برگزار می شود خاطر نشان ساخت این کلاس ها بهمنظور حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی توسط کارشناسان این پژوهشکده برگزار می شود.

وی افزود: همچنین آزمونهای صنعتگری برای علاقمندان، در رشته های سوخت روی چوب، نگارگری ، نقاشیلاکی ، حجم سازی ، ساز سازی ، قلمزنی ، سفالگری ، زری بافی ، گلیم بافی و …در این واحد برگزار می شود.

این کارشناس تصریح کرد : هنرمندان بعد از قبولی در آزمون و گرفتن مدرک هنرمندان به واحد های بیمه معرفی می شوند.

بهرمان خاطر نشان ساخت که تلاش ما این است که بتوانیم در راه احیای دانش فنی و بازشناسی ارزش های هنری هنرهای سنتی گام برداشته و این هنرها را باز آفرینی کنیم.

به گفته او اهداف این پژوهشکده بر پایه برنامه ریزی و شناسایی نیازهای پژوهشی سطح کشور در حوزه های هنرهای سنتی تنظیم شده و تلاش می شود بر اساساین نیازها طرح های پژوهشی تعریف شود.

رئیس پژوهشکده هنرهای ملی (سنتی) افزود: برای رسیدن به این اهداف علاوه برتلاش و استفاده از امکانات پژوهشگاه امیدواریم بتوانیم ازتوان دانشگاه ها وموسسات خصوصی نیزبهره مند شویم.

وی اظهار داشت : در این مرحله است که می توانیم با استفاده از توان هنرمنداندست به مدل سازی بزنیم و کارهایی که در این پژوهشکده انجام می گیرد را بهعنوان الگو به هنرمندان بیرون از تشکیلات ارایه دهیم و در نهایت بابرگزاری نشست های تخصصی و بهره گیری از حضور اساتید در این جلسات چالش های پیش رو را مرتفع سازیم .

درباره نویسنده

پست های مرتبط

ترک یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *