استاد حسين كاشي تراش اصفهاني

استاد حسين كاشي تراش اصفهاني

استاد حسين كاشي تراش اصفهاني : از هنرمند ۸۳ ساله‌اي ياد مي‌كنيم كه هم اكنون در قيد حيات است. پدرش (استاد عبدالرحيم كاشي تراش) در دوران ظل السلطان در اصفهان كار گاه كاشي سازي معروفي داشت و تمام رشته هاي طراحي نقوش و گره سازي، رنگ و لعاب، چرخ كاري، معرق كاري، هفت رنگ و ساير انواع كاشي را با همكاري استادان ماهر و كارگران با تجربه بر طبق اسلوب قديم كه از دوره صفويه سينه به سينه باقي مانده بود تهيه مي‌نمود. استاد عبدالرحيم رموز فني و طريقه مخصوص رشته‌هاي مختلف كاشي سازي را به ۵ فرزند خود كه به تدريج يكي بعد از ديگري در كارگاه او به كارآموزي مشغول مي‌شدند آموخت، ولي استاد حسين بيش از برادران خود در جستجوي نكات مبهم بود و پيوسته با ساير استادان به بحث مي‌پرداخت.
سال قبل استاد عبدالرحيم بدرود حيات گفت، ولي كارگاه كماكان به سرپرستي فرزندان هنرمند او كه هر كدام استادكار بودند بكار ادامه مي‌داد.
استاد حسين در تمام كارهاي مهمي كه پدر و برادرانش بعهده داشتند مانند كاشي كاري‌هاي باغ نو ظل السلطان و مدرسه چهار‌باغ اصفهان و ساختمانهاي سردار اسعد و سردار محتشم بختياري و غيره شركت مؤثر داشت. چند سال بعد از فوت پدر و برادرش، استاد محمد و استاد محسن دار فاني را وداع گفتند.
استاد حسين در زمان سلطنت رضا خان پهلوي  بنا به سفارش پروفسور پوپ ايران شناس معروف، سر در مسجد شاه اصفهان را با مقياس دو سوم تهيه نمود. همچنين به خرج پروفسور پوپ به اتفاق برادرش مسافرتي به فرانسه كرد و در «آنگن» پاريس كاشي كاريهاي يك سردر و سالن بزرگ آن را در مدت يك سال به انجام رسانيد كه هم اكنون باقي است.
استاد حسين با كمك فرزندان هنرمندش تاكنون بيشتر تعميرات اساسي كاشي‌هاي گنبدها، بقعه‌ها، رواق امامزاده‌ها و اماكن متبركه را كه در اطراف طهران و اصفهان واقع شده است انجام داده و همچنين طرح گره سالن خاتم كاخ مرمر، بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي، مسجد جامع و سردر قاپوي قزوين را كه از طرف اداره كل باستان شناسي به او واگذار شده بود از آن اوست. و نيز كاشي‌كاري‌هاي سردر شعبات بانك ملي ايران در مركز و شهرستانها به سرپرستي او ساخته شده است.

فرزند ارشد استاد، چند سال قبل از طرف وزارت امور خارجه به امريكا اعزام شد و با كمك جناب آقاي مهندس اردشير زاهدي كه در آن تاريخ مقام سفارت كبراي شاهنشاهي را به عهده داشتند كاشي كاري هاي سردر و داخل بناي سفارت ايران را تهيه كرد.
استاد حسين كاشي تراش در امر تهيه رنگهاي مينا سازي نيز تجربه كافي دارد و نتيجه زحمات و تجارب خود را در اختيار علاقه‌مندان مي‌گذارد.
استاد كم نظير ما تا قبل از تأسيس هنرهاي زيباي كشور به كار آزاد مشغول بود. در سال ۱۳۲۹ كه به امر اعليحضرت همايون شاهنشاه كليه تأسيسات هنري كشور متمركز شد و سرپرستي آنها به عهده جناب آقاي پهلبد واگذار گرديد، استاد حسين نيز به خدمت دولت در آمد و تا كنون علاوه بر تعليم هنرجويان هنرستانهاي پسران و دختران رموز طراحي و گره سازي را به داوطلبان و علاقه‌مندان آموخته و پيوسته آنچه در لوح سينه محفوظ داشته در اختيار آنها گذارده است نگارنده در سال قبل موافقت مقام رياست كل هنرهاي زيباي كشور را جلب نمود تا مجموعه‌اي از طرحهاي گره سازي و مقرنس كاري كه راه و رسم آن از يكصد سال قبل مفقود گرديده و منحصراً استاد حسين به اصول و روش آنها آگاهي دارد با نقوش رنگي و طرحهاي مختلف و مفتاح هر يك از طرحها، به رشته تحرير درآيد، تا آيندگان كليه اين فن مشكل و اعجاب‌آور را در اختيار داشته باشند. خوشبختانه مدتي است دستور لازم صادر شده و بيش از يكصد طرح رنگي با تمام نكات فني و راه عملي آن تهيه گرديده كه بانو كلارا آبكار در اجراي نقوش رنگي زير نظر استاد همكاري صميمانه نموده‌اند.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

ترک یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *